Powstawanie domów z kontenerów

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa są domy z kontenerów. Może wydawać się to absurdalnym pomysłem, jednak wcale takim nie jest. Wiele spośród współczesnych firm w branży budowlanej specjalizuje się w tego rodzaju adaptacji kontenerów. Na korzyść takiej innowacji przemawia czas realizacji takiej usługi – nie przekracza zazwyczaj 3 miesięcy.

Powstawanie domów z kontenerów

Jakie obiekty powstają z kontenerów?

Jest to rodzaj budownictwa modułowego, zaadaptowane w nowoczesny sposób pomieszczenia nie pochłaniają wiele czasu. Kontener w odnowionej wersji może z powodzeniem służyć jako magazyn, hala lub budynek w którym oferuje się ciepłe posiłki – może stanowić mobilny obiekt. Wreszcie całkiem normalne jest to, że z odpowiednio przystosowanych kontenerów powstają również przeszkolą, domki letniskowe lub klasyczne, w których mieszka się cały czas. Takie rozwiązanie charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale również generuje oszczędności w zużywaniu energii elektrycznej.

Jakie technologie wykorzystuje się przy domach z kontenerów?

Do wznoszenia budynków wykorzystuje się nowe lub używane kontenery morskie, w których stalowa rama pełni rolę szkieletu. Wszystkie profile są pokrywane warstwą lakieru, który ma chronić całą powłokę przed ewentualnym rdzewieniem. Ściany wewnętrzne są poddawane jak najlepszej izolacji, na zewnątrz natomiast wykorzystuje się ocynkowaną blachę. Przydatną informacją jest to, że ocieplenie domu z kontenera odbywa się przy wykorzystaniu tego samego materiału, co w przypadku tradycyjnie wznoszonych budynków. Niewielką różnicą jest także sposób wykonywania instalacji w domach z kontenerów. Tak samo, jak w standardowych przypadkach, zajmuje się tym profesjonalna firma wykonawcza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektowaniem, wzniesieniem i wykończeniem budynku z kontenera zajęła się to samo przedsiębiorstwo. Ostatnią kwestią niezbędną do omówienia jest koszt takiego domu. Jest to oczywiście uzależnione od samego projektu, wykonanych wizualizacji i końcowego wyglądu, jednak zazwyczaj przyjmuje się cenę około 3000 zł za 1 metr kwadratowy. Zakładając oczywiście oddanie takiego obiektu jako gotowy do użytkowania.