Jaki kierunek wybrać do studiowania?

Studia dają kwalifikacje sprzyjające do znalezienia zatrudnienia w określonej branży. Wybór kierunku powinien uwzględniać nie tylko sam jego profil, ale także uczelnię oraz typ studiów. Najczęściej spotykamy się z podziałem na studia ścisłe i humanistyczne. Współcześnie wiele kierunków jest jednocześnie zaliczanych do kierunków z tych dwóch grup. Jak więc prawidłowo wybrać studia, które będą źródłem radości i gwarancją na zatrudnienie w przyszłości?

Typy i tryby studiów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wiedzieć jakie wyróżnia się typy i tryby studiów. W Polsce ze względu na typ wyróżnia się studia I stopnia i jednolite. Mogą to być licencjackie, inżynierskie czy jednolite magisterskie. Ponadto występują studia II stopnia magisterskie oraz studia podyplomowe. Jeśli chodzi o tryby studiów to wymienia się studia stacjonarne, studia niestacjonarne oraz studia online.

Wybór studiów

Wybór studiów powinien składać się w połowie z tego, co byśmy chcieli studiować, a w połowie z tego, jaka jest aktualna sytuacja rynkowa i jego potrzeby pod kątem zatrudnienia. Współcześnie takie kierunki jak informatyka, logistyka czy finanse stwarzają stuprocentową pewność znalezienia pracy. Należy studiować to, co sprawia radość, jest dla nas zrozumiałe i znajduje się w kręgu naszych zainteresowań. Szkoda marnować kilku lat życia na studiowanie tego, co kompletnie nam nie odpowiada.

Jeśli chcemy starać się dostać na studia, które są dla nas wymarzone, jednak nie dają gwarancji zatrudnienia w przyszłości trzeba mieć świadomość, że będziemy musieli poświęcić więcej wysiłku i starań, by znaleźć pracę w zawodzie. Są to głównie kierunki humanistyczne, które najczęściej są rozwijane przez różnego typu szkolenia, kursy oraz studia podyplomowe.

Jaki kierunek wybrać do studiowania?

Pożądane kierunki studiów

W obecnym roku akademickim, biorąc pod uwagę studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie najbardziej pożądane kierunki to informatyka, psychologia, zarządzanie, prawo, kierunek lekarski, ekonomia, finanse i rachunkowość, filologia angielska, budownictwo, logistyka, administracja, biotechnologia, fizjoterapia oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.