Jak wybrać odpowiedni plecak dla pierwszoklasisty?

Wybór plecaka lub tornistra dla pierwszoklasisty to niemałe wyzwanie dla rodzica. Staje się wówczas przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest stosunek wagi do objętości. Oczywiście należy kierować się dobrem dziecka. Budżet ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie. Warto zastanowić się, co jest bardziej opłacalne – tańszy plecak co rok, czy droższy na kilka lat?

Jak wybrać odpowiedni plecak dla pierwszoklasisty?

Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

Przygotowanie do wyboru odpowiedniego plecaka dla ucznia pierwszej klasy powinno rozpocząć się od warunków, które musi spełniać. Wpływ na to ma sposób, w jaki posyłamy dziecko do szkoły. Jeżeli wybieramy spacer, tornister powinien być mniejszy i lżejszy. Natomiast dojazd samochodem odciąża dziecko od dłuższego dźwigania zawartości plecaka. W zależności od powyższych kwestii należy zadbać o zabezpieczenie naszej pociechy, na przykład opatrzenie plecaka odblaskami. Następną kwestią jest pojemność. Tutaj powinna być ona większa, ponieważ w przeważającej ilości szkół codziennie nosi się wszystkie podręczniki. W zaledwie kilku procent przypadków uczniowie mają możliwość zostawiania ich części w szkolnych szafkach. Ilość bocznych kieszonek w tornistrze zależy natomiast od tego, czy dziecko ma wykupione obiady w szkole, czy też każdego dnia zabiera ze sobą kanapki.

Co wybrać – plecak, czy tornister?

Każdy rodzic powinien dbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka. Niestety, należy dopilnować tego osobiście, ponieważ normy co do maksymalnej wagi plecaków nie są w żaden sposób przestrzegane. Jest to bardzo krzywdzące dla kręgosłupa. By zmniejszyć ryzyko powstawania wad postawy u naszych pociech, powinno wybrać się tornister o sztywnych i wyprofilowanych plecach. Koniecznym jest zwrócenie uwagi na to, by był szerszy, niż dłuższy. Tak samo powinien wyglądać plecak – najlepiej podłużny. Odpowiednie wyprofilowanie plecaka lub tornistra przyczynia się do utrzymywania wyprostowanej sylwetki. Sztywność tylnej części natomiast nie spowoduje w żadnej sytuacji uwierania w plecy, na przykład na skutek nierówno ułożonych książek.