Taniec formą spędzania wolnego czasu

Z nowym rokiem często pojawiają się nowe postanowienia. Do jednych z najczęstszych jest podjęcie aktywności ruchowej. Ruch jest niezwykle istotny dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Wynika to z tego, iż wzmaga kreatywność, dostarcza nowych wrażeń oraz emocji. Spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny niesie za sobą wiele zalet. Jedną z takich form jest taniec użytkowy w Krakowie.

Wartość tańca

Wedle Lukian z Samosate taniec jest wiernym wyrażaniem przeżyć duchowych, a jego źródłem jest odwieczna miłość. Ciężko po tej definicji stwierdzić jednoznacznie czym właściwie jest. Bliżej określenia tego jest T. Gautier, który twierdzi, że taniec to sztuka ukazywania wdzięcznych i prawidłowych form w przeróżnych pozach, które sprzyjają rozwijaniu linii miłych dla oka. Sztuka taneczna jest wtedy gdy ciało i dusza są nierozerwalne. Taniec pozytywnie oddziałuje zarówno na duszę i ciało człowieka. Konkretniej patrząc buduje dobrą kondycję fizyczną, prawidłowo kształtuje cechy motoryczne oraz pozytywnie wpływa na organizm, wzmacniając kości, stawy, układy i narządy ludzkie. Zdrowy człowiek znacznie lepiej się czuje i pracuje, sprawność fizyczna korzystnie odbija się na jego zadowoleniu. Taniec stwarza możliwości na wyżycie emocjonalne, rozładowanie nadmiaru energii, ukazanie inwencji twórczej i ekspresji ruchowej, odprężenie psychiczne, zniwelowanie stresów. Ponadto pozwala na zaspokojenie potrzeby podobania się innym i wzrost poczucia własnej wartości, pokonanie nieśmiałości oraz pojawienie się satysfakcji życiowej.

Taniec ma również wartość terapeutyczną. Tańcząc podejmowana jest walka z depresją, nerwicą oraz różnymi stanami wynikającymi z niezadowolenia z siebie. W tańcu można wyrazić własne emocje i stworzyć jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny układ. Poczucie tej sprawczości zwiększa własną pewność siebie i samoocenę. Taniec uwrażliwia odbiorców na ruch i muzykę, pielęgnuje ogładę towarzyską i pozwala na osiągniecie zadowolenia.

Taniec formą spędzania wolnego czasu

Taniec użytkowy w Krakowie

Jednym z rodzajów jaki można praktykować jest taniec użytkowy w Krakowie. Jest on dedykowany osobom, które chcą szybko i skutecznie nauczyć się swobodnego tańca w parze w przeróżnych rytmach, szczególnie tych będących aktualnie na czasie na różnego rodzaju okolicznościach takich jak wesela, bale sylwestrowe, studniówka czy dyskoteka. Składa się z odpowiednio dobranego programu kursu, który nie ma za wiele wspólnego ze standardowym kursem tańca towarzyskiego. Ten rodzaj stawia przede wszystkim na użytkowość i uniwersalność. Na zajęciach wykładane są podstawy disco samby, jive’a użytkowego, foxtrot’a użytkowego, chachacha oraz standardowego tańca 2 na 1 oraz walca wiedeńskiego.

Taniec użytkowy charakteryzuje się prostotą, widowiskowością różnych obrotów, fantazyjnymi figurami, które przyciągają uwagę i podziw oglądających. Uniwersalność wyróżnia się w tym, że można go zatańczyć do każdej muzyki oraz posiada całkowicie elastyczny kurs, który można indywidualnie modyfikować. To pokazuje, że wzbudza również kreatywność w uczestnikach zajęć.