E-nauka - Czy warto uczyć się internetowo?

Nauka przez internet to coraz popularniejszy sposób przyswajania wiedzy. Obecnie mamy do dyspozycji wiele różnego rodzaju kursów, szkoleń czy zajęć właśnie w sieci. Wiele osób jednak dość sceptycznie podchodzi do tematu nauki w internecie. W tym tekście przybliżamy temat oraz odpowiadamy na najważniejsze pytanie — czy e-nauka w internecie to dobry pomysł i warto się tak uczyć.

E-nauka - Czy warto uczyć się internetowo?

 

Plusy

Pierwszym plusem nauki internetowej jest wygoda i możliwość nauki w każdym miejscu. Do rozpoczęcia uczenia się np. języka angielskiego czy muzyki wystarczy jedynie dostęp do komputera i internetu. Nie musimy dojeżdżać do szkoły, oszczędzając czas. W wielu przypadkach nauka internetowa to też jedyna możliwość nauki danej dziedziny. W internecie znajdziemy też bardzo szeroki zestaw kursów o różnej tematyce, zawartości i stopniu trudności. Ucząc się w internecie, możemy dostosować tempo nauki do naszych umiejętności lub możliwości czasowych. Wybierać naukę przez internet często możemy podnieść też własne kwalifikacje zawodowe. Ważnym czynnikiem samodzielnej nauki w sieci są również finanse i koszty. Często można skorzystać z darmowych lub atrakcyjnych cenowo kursów, które są dużo tańsze niż tradycyjna nauka w szkole na uczelni czy podczas kursów stacjonarnych.

 

Minusy

Do minusów zaliczyć możemy z pewnością brak kontaktu z żywą osobą. Często, gdy uczymy się wspólnie, uczymy się też od innych kursantów oraz możemy dyskutować z żywymi osobami. Wspólna nauka to także możliwość nieszablonowego myślenia. Pewnym minusem, który występuje w części kursów internetowych, jest fakt, że nie możemy zadać samodzielnie pytania odnośnie naszej indywidualnej sytuacji.

 

Czy warto?

Nauka przez internet, choć jest niezwykle korzystna, nigdy nie zastąpi nauki tradycyjnej i jej wszechstronności. Może ona służyć jako dodatek do nauki tradycyjnej czy podwaliny pod rozpoczęcie nauczania stacjonarnego. Z pewnością uczenie się przez internet wspomoże nas, podnosząc nasz poziom wiedzy z danej dziedziny czy pozwoli opanować nową dziedzinę wiedzy. Dzięki temu będziemy mogli dużo szybciej zakończyć tradycyjny proces nauki lub rozpocząć go na wyższym poziomie np. kurs językowy. Ucząc się przez internet, możemy odnieść zatem wiele korzyści i jest to dobry sposób na przyswajanie wiedzy.